Kominki Kozłowski na Facebook

Kominki Kozłowski na YouTube

Naturalne ciepło

w Twoim wnętrzu

Sterowanie EAS / EOS


Sterowanie EAS  / EOS

Sterowanie EAS/EOS-6 zostało skonstruowane z myślą o tych użytkownikach, którzy życzą sobie komfortu obsługi, absolutnego bezpieczeństwa użytkowania i niezależności, takiej jak w przypadku "normalnych" systemów grzewczych.

EAS - Elektroniczne sterowanie dopływem powietrza do procesu palenia - zapewnia optymalne warunki spalania drewna, dzięki czemu wkład osiąga maksymalną sprawność grzewczą a korzystający pełne zadowolenie. System EAS oznacza luksus dla użytkownika. Na niewielkim wyświetlaczu LCD widnieją podstawowe dane temperatura w palenisku czy faza palenia. Elektroniczne sterowanie dopływu zimnego powietrza do procesu palenia to nie tylko łatwość przy rozpalaniu lecz również ekonomiczny proces palenia. Drewno spala się optymalnie, dzięki czemu palenie staje się ekonomiczne.

EOS-6 - jeżeli instalujemy urządzenie współpracujące z wodną instalacją i chcemy zespolić je z kotłowią wówczas zalecamy EOS-6. Ten niewielki software nie tylko optymalizuje dopływ powietrza do spalania na podstawie temperatury w komorze spalania. Poza komfortem obsługi daje nam on również kontrolę nad całą kotłownią. Dotykowe przyciski pozwalają nam kontrolować obszar pieca jak i również temperaturę wody w kotle czy w buforze. Jest to moduł rozszeżony o dodatkowe czujniki kontrolujące np. pracę pomp ładujących zasobnik ciepłej wody.

Elektroniczny system regulacji EOR reguluje stale dopływ powietrza pierwotnego i wtórnego - niezależnie i optymalnie. Wbudowany moduł Fuzzy-Logic gwarantuje najniższe wartości emisji spalin i odpowiednią temperaturę przez cały okres spalania, od rozpalenia po wygaśnięcie żaru.  Czujniki w kotle pieca kaflowego oraz w zbiorniku buforowym pozwalają w odpowiednim momencie, poprzez moduł dodatkowy EWM, załączyą pompę obiegową pieca kaflowego.W module dodatkowym (EWM) umieszczone są złącza, które są potrzebne do wykonywania funkcji dodatkowych. Są to złącza dla: czujnika temperatury wody, temperatury zbiornika buforowego, motorycznie sterowanych klap, pompy pieca kaflowego, itd.  Cichy silniczek krokowy, odporny na przeciążenia.  Czujnik służy do ustalania temperatury we wnętrzu paleniska. Jest wyposażony w ceramiczną osłonkę zapewniającą dużą trwałość czujnika.  Służy do monitorowania otwarcia/zamknięcia drzwiczek pieca. Ze względów bezpieczeństwa stosowane są zawsze dwa styczniki. Tylko w taki sposób można rozpoznać wadliwe działanie jednego z nich.  W przypadku EOR czujnik spalin monitoruje jakość spalania i umożliwia sensowną regulację strumieni powietrza do spalania. 

Piec lub kominek wyposażony w elektroniczne sterowanie EAS oznacza dla Państwa większy komfort obsługi. Nie potrzeba do tego żadnych specjalistycznych umiejętności. EAS to system, który poprawia jakość spalania i optymalizuje jego przebieg, przyczyniając się do redukcji emisji spalin.

Sterownik EAS posiada również wyjście przekaźnikowe do obsługi dodatkowych funkcji, na przykład automatycznej zmiany przepływu spalin podczas rozpalania (za pomocą tzw. klapy rozpałowej) lub do wyłączania domowej wentylacji na czas palenia. Odpowiednia funkcja dodatkowa sterownika została zaprogramowana przez wykonawcę w trakcie rozruchu systemu.

Wyświetlacz służy w pierwszym rzędzie do informowania o stanie paleniska. Tutaj pojawiają się aktualne temperatury i informacje dodatkowe. Ponadto w razie błędu lub ustarki wyświetlane są informacje o ich rodzaju i przyczynie.

Wskaźniki pozwalają na pierwszy rzut oka ocenić stan systemu EAS oraz rozpoznać przyczyny błędów w jego obsłudze.